درباره فردین لاهورپور

10 / 10
از 1 کاربر

فردین لاهورپور متولد 1354 در چهار باغ سنندج است. وی یکی از نوازندگان نی محبوب و موفق ایرانی است. 

تحصیلات فردین لاهور پور

وی تحصیلات آکادمیک خود را در دانشگاه سوره در تهران سپری کرد و از سال ۷٦ به بعد در آثار هنرمندان نامی ایران زمین چون محمدجلیل عندلیبی وگروه مولانا، علیرضا افتخاری، رضوی سروستانی و زنده یاد ایرج بسطامی به هنرنمایی پرداخته است.

فعالیت‌های هنری لاهورپور

ازدیگر فعالیت‌های هنری لاهورپور عضویت درگروه‌های کابوکی و مولوی است که نتیجه آن کنسرت‌هایی در مجموعه‌ ورزشی انقلاب تهران درسال ٨۵ به خوانندگی استاد «شهرام ناظری»، بزرگداشت مولانا در قونیه ترکیه وجدیدا کنسرتی بزرگ در نیشابور بوده است.
همچنین عضویت در ارکستر سنتی تالار وحدت و همکاری باگروه طلوع استاد «ارشد طهماسبی» وگروه عارفان استاد «محمد موسوی» از دیگر برنامه‌های هنری وی است.
لاهورپور در دوران تحصیل نزد اساتید دانشگاهی‌اش افشارنیا و حدادیان در زمینه‌ ردیف و هارمونی و موسیقی متن را نیز ازمحضر وارطان ساهاکیان بهره برده است.
همراهی باگروه قدسیان برای معرفی موسیقی عرفانی و ایرانی درکشورهای ژاپن، پاکستان، سنگاپور  از کارهای اوست. وی اکنون با پیام عزیزی درحال تولید اثری براساس موسیقی عرفانی کردستان است.
اجرا در آلبوم‌های خروش بحر، خداحافظ  و شب عاشقان علیرضا افتخاری، رمز مستی امیرتفتی و آلبوم‌های باد نوشین، می‌تراود مهتاب و نغمه همرازان سالارعقیلی و نوازندگی دراثر اورامان تا بادینان با زکریایوسفی، آهنگسازی وتنظیم آلبوم گفت‌وگوی چنگ و نی به همراهی بانوان هنرمند تاراجاف و سمیه عباسی، همکاری در آلبوم تصویری در دست انتشار بیژن کامکار و آلبوم کردی در کارنامه هنری وی است.
لاهورپور کنسرت‌های متعددی را با گروه راز و نیاز و سایر گروه‌ها و خوانندگان مختلف از جمله سالار عقیلی در کشورهای آمریکا، کانادا،استرالیا، آلمان، فرانسه و ایتالیا داشت  مدتی پیش درکشورنروژ با ارکستر زهی اسلو به همراه سالار عقیلی دربزرگداشت مولانا نیز اجرایی داشته است.
وی علاوه برنوازندگی درچندین اثرتولیدی خود برای رادیو سنندج خوانندگی کرده اند. لاهورپور در زمین موسیقی فیلم نیز تابه حال با آهنگسازهایی چون فرید سعادتمند، آریا عظیمی ‌نژاد و سعید شهرام و درفیلم‌های سینمایی طوفان شن، مواجهه، وقتی همه خواب بودند، فرزندخاک، خواب زمستانی و نشانی  آثاری تولیدکرده است.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :